איך ניתן לשמור על הבית למרות החובות?

אנשים רבים בישראל שנטלו משכנתא נתקלים בקשיים לעמוד בהחזריה, למשל עקב שינויים בהרכב המשפחתי, בתעסוקה ובשכר החודשי. במצבים אלו מצויים הלווים לא רק במצוקה כלכלית, אלא תחת איום של עיקול הבית על ידי ההוצאה לפועל. מעבר להוצאות הנוספות והדאגות הכרוכות בהתמודדות עם המשבר, עלולים הלויים להיאלץ לפנות את ביתם בו השקיעו את כל ממונם. יתרה מכך, הבנקים עצמם מפגינים דאגה יתרה להשקעתם ובמקרים של אי כיבוד ההחזרים מפעילים עורכי דין מיומנים, עימם האדם הפרטי מתקשה להתמודד. לכן, במידה שנקלעתם לקשיים או שקיים חשש כי לא תוכלו לעמוד בהחזרים, כדאי שתדעו כי פתוחות בפניכם מספר אפשרויות התמודדות, אשר יותירו את הנכס ברשותכם. בכל מקרה, מומלץ שלא להמתין עד להחלת ההליכים המשפטיים מטעם הבנק, ולפנות אליו מבעוד מועד.

 

דרכים לניהול המשבר

 

ראשית, הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם משבר היא פשוט להימנע ממנו על ידי הכרה במציאות הכלכלית, ונקיטה בצעדים מתאימים. ואולם, אם בכל זאת הגעתם למצוקה תוכלו להיעזר בשני מסלולים מרכזיים, כאשר העיקרון המנחה הוא פנייה מטעמכם אל הבנק:

  • הפסקה זמנית של הגבייה – אם עמדתם בהתחייבויות קודמות קיים סיכוי סביר שהבנק יאשר הפסקה זמנית של הגבייה, בדרך כלל לתקופה של 3 חודשים. מדובר למעשה בהגדלה של מסגרת האשראי, וחשוב לדעת כי צעד זה מתאים למי שצופה בעיה נקודתית ביכולותיו הכלכליות, ולא שינוי קבוע בהכנסה.
  • מחזור משכנתא – כאשר קיימים קשיי החזר שאינם נקודתיים אלא צפויים להתמיד לאורך זמן, מחזור משכנתא עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר. זאת מאחר והמחזור יאפשר לכם לפרוס את ההלוואה לתקופה ארוכה יותר, כך שההחזר החודשי עליה יקטן. בנוסף לכך, המחזור יסייע לכם בבחינת ושינוי המסלולים כך שיהיו משתלמים יותר, כדוגמת מסלול בריבית קבועה, שקלי צמוד מדד ופריים.

להתייעץ עם מומחים

מלבד האיום על ביתכם והשקעתכם, חשוב לדעת כי אי כיבוד ההחזר החודשי מלווה בעמלות שישפיעו על חשבון הבנק והמשכנתא. לכן, במידה שהינכם מצויים זה מכבר או עומדים בפני בעיית החזר, מוטב שתפנו לקבלת ייעוץ מקצועי מטעם גורם אובייקטיבי. חברת מימון פלוס מסייעת ללווים שנקלעו לקשיים להבין את האפשרויות העומדות בפניהם, ולבחור בדרך הנכונה והמשתלמת ביותר לכיבוד התשלומים ולשמירה על ביתם.